Chór Kościelny

Chór

Chór został założony w 1998r. z inicjatywy ks. Proboszcza Eugeniusza Durczoka. Początkowo liczył 30 członków, a obecnie na próby przychodzi 25 osób. Wielokrotnie uczestniczył w koncertach organizowanych na terenie Miasta i Gminy Czerwonka-Leszczyny w różnych parafiach.

Chór uświetnia swoim śpiewem uroczystości parafialne: I Komunię św., Bierzmowanie, Święta Bożego Narodzenia, Wielkanocne, ważniejsze święta roku liturgicznego oraz jubileusze małżeńskie i msze św. urodzinowe. Do tradycji zaliczyć można śpiewanie Pasji w Niedzielę Palmową.  Wielokrotnie chór był zapraszany do udziału w uroczystych mszach św. i uroczystościach kościelnych poza parafią m.in. w Przegędzy, Mysłowicach, Bujakowie, Orzeszu. Chór uczestniczył w rekolekcjach  w Domu Rekolekcyjnym w Brennej. W 1998r. został zaproszony na nagranie do radia „Arka” w Łaziskach Górnych. Szczególnym wydarzeniem był udział w II Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach, w którym zdobył wyróżnienie.

Chórem opiekowali się kolejno: pani Maria Pawela, Stefania Pękała, s. Maria Patrycja Grodzieńska. Od 1999 r. chórem dyryguje Anna Jędrzeja. Chór „Hiacynt” w swoim repertuarze posiada pieśni religijne na różne okazje. W ubiegłym roku 2008 chór obchodził 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji 12 kwietnia o godz. 15.00 została odprawiona uroczysta msza św. dziękczynna. Eucharystii przewodniczył ks. Proboszcz Eugeniusz Durczok a do koncelebry włączyli się: ks. Grzegorz Śmieciński, ks. Zbigniew Kocoń, oraz ks. Grzegorz Szmatloch. Po mszy św. odbył się koncert Zespołu młodzieżowego „Testimonium”, wystąpiła także solistka Gabriela Ciołek-Fitter. Po części muzycznej dyrygentka  pani Anna Jędrzeja dokonała podsumowania działalności chóru, prezentując film ukazujący ważne wydarzenia i występy parafialnego chóru „Hiacynt”. W listopadzie 2018 roku chór obchodził 20 - lecie swej działalności w parafii św. Jacka. Z tej okazji 22 listopada, w dzień patronalny ku czci św. Cecylii została odprawiona Msza św. dziękczynno - błagalna przez nowego proboszcza Dariusza Gembały w intencji chórzystów i Pani Dyrygent Anny Jędrzejak, na zakończenie Eucharystii ks. proboszcz poświęcił obraz św. Cecylii, który stał się miłym prezentem dla naszego chóru od parafian i ks. proboszcza. Został ten obraz zawieszony na chórze.

Nasz chór „Hiacynt” - bo tak już wszyscy mówią w stanowickiej parafii - jest naszą dumą i chlubą. I mówię to z pełnym przekonaniem. Nie wyobrażam sobie już jakichkolwiek świat bez Jego głosu…czy to kolędy, które radują i cieszą przy stajence, czy uroczyste „Hosanna” , które wywołuje dreszcze wzruszenia.

Ale my słyszymy piękne dźwięki w kościele - a pracy ludzkiej nie widzimy… Dlatego pragnę wam drodzy chórzyści z serca podziękować, w imieniu całej parafii, za każdą chwilę, którą poświęcacie czy to na próby, czy na występy. A przede wszystkim za serce jakie wkładacie w śpiewanie, to naprawdę słychać…
Jotka