Księża i zakonnicy

Budowa kościoła  | Poprzedni Proboszczowie Księża i zakonnicy

Księża i zakonnicy pochodzący z parafii

Karl von Kloch – Urodzony 14.05. 1761r. w Stanowicach, studiował we Wrocławiu i Rzymie, wyświęcony tamże 5.06. 1784r. przez arcybiskupa Contesini’ego z Aten, od 22.02. 1788r. był proboszczem w Pawłowicach. Probostwo w Pawłowicach znajdowało się w stanie ruiny, z tego powodu wniósł skargę do króla pruskiego w roku 1810. Od roku 1814, będąc do śmierci proboszczem w Pawłowicach, mieszkał w Żorach, gdzie zmarł 27.06. 1829r. i tam został pochowany. Ksiądz Karol von Kloch był duszpasterzem prowadzącym wzorowe życie i posiadał dogłębne wykształcenie. Biegle władał językami obcymi, był absolwentem sławnego kolegium jezuickiego w Rzymie, które założył w XVI w. Św. Ignacy Loyola.

Ks. Franciszek  Otremba – ur. 17.04. 1938r. w Bełku. Święcenia kapłańskie przyjął 21.06.1961 w Katowicach, obecnie emeryt, ojciec duchowny kapłanów dekanatu Rybnik. Posługę duszpasterską pełnił w parafiach w Wodzisławiu Śląskim, Boguszowicach, Chorzowie-Batorym, Zakonie Kamedułów w Krakowie na Bielanach, Lubiniu, Niedobczycach i Niewiadomiu. Zmarł w Rybniku zmierzając do kościoła, 29 maja 2014.  Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Niedobczycach 2 czerwca 2014.

Ks. Marek Piecha - Ur. 17.09. 1965r. w Rybniku. Święcenia kapłańskie przyjął 12.05. 1990r. w Katowicach. Był wikariuszem w Goduli, Bieruniu starym   Goławcu, Tychach, Katowicach-Polesiu, Mysłowicach-Janowie, w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach- Wesołej, 2013-2014 - proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych, Wełnowiec. Od 2014r. posługuje w kościele Wniebowzięcia NMP w Paryżu.

Ks. Stanisław  Wowra SCJ - Święcenia kapłańskie przyjął 13 maja 1990r. w Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego w Stadnikach .  Parafie: Bełchatów pw. NMP Matki Kościoła i Św. Barbary, potem Wydawnictwo Księży Sercanów w Krakowie, znowu Parafia w Bełchatowie i Parafia w Sosnowcu pw. Podwyższenia św. Krzyża.

Ks. Arkadiusz Nowak OSCam - Ur. 28 listopada 1966 w Rybniku. W 1985r. wstąpił do zakonu oo. Kamilianów. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1993r. w rodzinnej parafii p.w. św. Jacka w   Stanowicach z rąk Ks. Bp Gerarda Bernackiego. Jest pionierem pomocy osobom chorym na AIDS w   Polsce. W 1990r. stworzył w Konstancinie pierwszy ośrodek dla ludzi zakażonych wirusem HIV a  w kolejnych latach ośrodki resocjalizacyjne dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych i   hospicjum w Piastowie i Otwocku. W listopadzie 2004 roku   założył Instytut Praw Pacjenta i Edukacji   Zdrowotnej. Prowadzi wykłady z zakresu etyki zawodów medycznych i socjologii medycyny. Jest  wykładowcą miedzy innymi na studiach podyplomowych z zakresu profilaktyki i terapii uzależnień  oraz profilaktyki i promocji zdrowia na  KUL-u. Od 2007r. pełnił funkcję Prowincjała Prowincji Polskiej. Obecnie pracujący w Ośrodku Readapcyjnyo - Rehabilitacyjnym w Karczewie - Anielinie.

o. Miłosz Kaczmarczyk OFM - Ur. 12.12. 1971r. w Rybniku. Święcenia przyjął 29.04.1997 w Katowicach- Panewnikach z rąk arcybiskupa. Damiana Zimonia. Był w następujacych parafiach: Katowicach -Panewnikach, Jablonkowie i Bohuminie w Czechach, w Kobylinie i Miejskiej Górce w Wielkopolsce,Chorzowie, Podłężu Królewskim, Londynie, obecnie w Górkach Wielkich. Studiował na  Katolickim Uniwersytecie Lubelskim -  katedra psychologii życia wewnętrznego. Był kapelanem w SP CSK w Katowicach- Ligocie, obecnie jest kapelanem Polskich Drużyn Strzeleckich w stopniu podpułkownika, ojcem duchownym sióstr Bernardynek w Wieluniu, rekolekcjonistą. Obecnie pełni posługę Duszpasterza Akademickiego przy parafii św. Króla Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach.

s. M. Joanna Marchewka, Zgromadzenie ss.  św. Elżbiety  - ur. 7.09.1989 w Rybniku. 14.09. 2008 wstąpiła do klasztoru Sióstr św. Elżbiety w Cieszynie. Wieczystą profesję zakonna złożyła 26.08.2016. Obecnie Domu Zakonnym w Cieszynie.