Proboszczowie i inni księża

Proboszczowie stanowickiej parafii

KS. EDMUND GÓRECKI

1976 - 1981

Urodził się 17.05. 1911 r. w Szarleju. 1.09 1953  roku został mianowany rektorem kościoła św. Jacka w  Stanowicach. W lutym 1957 został mianowany wikariuszem w parafii św. Marii Magdaleny w Bełku z prawem zamieszkania prowadzenia osobnego duszpasterstwa w Stanowicach. Po erygowaniu w  Stanowicach, w 1976, nowej parafii został mianowany jej pierwszym proboszczem.  W październiku  1981 przeszedł na emeryturę. Zmarł 13.09. 1987 w szpitalu w Rybniku. Został pochowany w Stanowicach przy kościele parafialnym.

KS. ZYGMUNT PODLEJSKI

1981 - 1988

Urodził się 1933r., jest śląskim kapłanem, pracował w  parafiach, m.in. w Miedźnej, Żorach,   Chorzowie, Bielsku-Białej, Jastrzębiu Zdroju, Gierałtowicach. W latach 1981-1988 był proboszczem w   parafii p.w. św. Jacka w  Stanowicach. Po 30 latach pracy duszpasterskiej osiadł w Austrii, gdzie  jest proboszczem w St. Johann w archidiecezji wiedeńskiej. Przez wiele lat publikował swoje teksty  najpierw w „Gościu Niedzielnym”, później w „Katoliku”. Jest autorem wielu książek m.in. o św. Janie  Sarkandrze, św. Anieli Salwie, „Miłość, humor i cierpienie”- czyli epizody z życia świętych, W jego  dorobku znajdziemy także: Homilie na rok A, B, C; Boże ziarno. Homilie na rok A, B, C; Umierać w  Chrystusie. Pomoce do homilii i kazań pogrzebowych; Maryja z Nazaretu – zbiór kazań na  wspomnienia, święta i uroczystości maryjne; Miłość nie szuka swego. Pomoce do homilii o  sakramencie małżeństwa; Dekalog. Na kanwie Katechizmu Kościoła Katolickiego; Sól ziemi i  światłość świata (tomy 1-7) – jedyna książka prezentująca sylwetki wszystkich beatyfikowanych i  kanonizowanych przez Ojca Świętego Jana Pawła II; Bez aureoli. Postacie niezwykłe, godne podziwu  i naśladowania; Jan Chrzciciel; Prorok z dalekiego kraju.

KS. JERZY LEICHMANN

1988 - 1996

Urodził się 14 stycznia 1929 w Chorzowie. W latach 1988 -1996 pełnił funkcję proboszcza w Stanowicach. W 1996 został przeniesiony na emeryturę i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach. Po odejściu na emeryturę podjął jeszcze pracę duszpasterską w diecezji  Linz w Austrii. Zmarł 12 grudnia 2009 w Katowicach. Pochowany został w Katowicach.

KS. EUGENIUSZ DURCZOK

1996 - 2018

Ur. 9.11.1951 w Moszczenicy Śląskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 3.04.1980 z rąk ks. bpa Herberta Bednorza. Pełnił posługę w parafiach w Skoczowie, Hołdunowie, Jastrzębiu, Żorach i Boguszowicach.  W latach 1996-2018 proboszcz parafii św. Jacka w Stanowicach. Po 23 latach służby w parafii, przeszedł na emeryturę pozostawiając po sobie piękny, nowy kościół, który wraz z parafianami wybudował. Zmarł 24 listopada 2019 r. w szpitalu w Tychach w 69 roku życia i w 40 roku kapłaństwa. Pochowany 29 listopada na cmentarzu parafialnym w Stanowicach.

KS. DARIUSZ GEMBAŁA

2018 - NADAL

Ur. 22.01.1967 w Mysłowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 13 maja 1995 r. z rąk Ks. Arcybiskupa Damiana Zimonia. Posługę duszpasterską pełnił w parafiach: św. Michała Archanioła w Michałkowicach i Ornontowicach, Podwyższenia Krzyża św. w Pszczynie, Wniebowzięcia NMP w Rojcy, św. Wawrzyńca w Wirku, Wszystkich Świętych w Szerokiej, św. Mikołaja w Łące, św. Andrzeja Boboli w Leszczynach. od 2018 r. proboszcz w Stanowicach